تبلیغات
ناگفته های ناب - قرار داد سیزده تن از علمای اصفهان و رکن و الملک شیرازی

ناگفته های ناب
 

'ناگفته های ناب
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 بهمن 1390 توسط ناگفته های ناب

قرار داد سیزده تن از علمای اصفهان و رکن و الملک شیرازی

عصر قاجار که به «عصر امتیازات به دولت های خارجی» مشهور است منجر به نفوذ خارجیان و دول استعمار گر در ایران شد و در نتیجه تولید داخلی نابود شد.

در مبارزه با این سیاست و توسعه اقتصاد ملی،علمای اصفهان به تلاش هایی دست زدند،از جمله آنها،حرکت علما در تحریم کالاهای خارجی است من جمله عهد نامه زیر که می خوانید:

 

این خدام شریعت مطهره با همراهی جناب رکن الملک،متعهد و ملتزم شرعی شده ایم که:

اولا- قبالجات و احکام شرعیه از شنبه به بعد روی کاغذ ایرانی بدون آهار نوشته شود.اگر بر کاغذ های دیگر بنویسند،مهر ننموده و اعتراف نمی نویسیم.

ثانیا-کفن اموات اگر غیر از کرباس و پارچه اردستانی یا دیگر پارچه های غیر ایرانی باشد،متعهد شده ایم بر آن میت،ما نماز نخوانیم.

ثالثا-حرام نمی دانیم لباس های غیر ایرانی را،اما ما ملتزم شده ایم حتی المقدور بعداز این تاریخ لباس خود را از منسوج ایرانی بنماییم.

رابعا-میهمانی ها بعد ذلک ولو اعیانی چه عامه،چه خاصه باید مختصر باشد،والا احدی ما را به حضور خود وعده نگیرد و ما نیز اینگونه مهمانی برگزار نمی کنیم.

خامسا-وافوری و اهل وافور را احترام نمی کنیم وبه منزل او نمی رویم،چرا که ضرر آن محسوس بوده و خانواده ها و ممالک را بر باد داده.

امضای آقایان گرام و علمای فخام کثرالله امثالهم.

 

به دنبال این قرار داد،علمای دیگر هم با صدور اعلامیه به آن پیوستند و این به گونه ای بود که دولت انگلستان را به عکس العمل واداشت و چارلز مارلینگ،کاردار سفارت انگلیس به میرزا حسن خان مشیرالدوله(وزیر امور خارجه ایران) در نامه ای نوشت:

جناب مستطاب... از اصفهان به دوستدار اطلاع رسیده که در کار ترتیبی هستند که نگذارند استعداد اروپایی!!! به فروش برسد و به خریداران ایرانی که اهمیت دارند،اعلام کرده اند که به کلی ترک معامله نموده و به مهلت چهار ماهه محاسبات خود را با تجارت خانه های اروپایی قطع کنند.... چون مبلغ زیادی سرمایه ی انگلیسی در این کار است،اگر این کار غیر صحیح را بگذارند امتداد پیدا کند،به سرمایه مزبور خطر فاحش وارد خواهد آمد.از جناب مستطاب عالی خواهشمندم مقرر احکام لازمه به کارگزاران اصفهان صادر شود که از اقدامات فتنه انگیز این اشخاص فورا دارند

جلو گیری شود.

کاش ما نیز امکان این را داشتیم در مقابل کالاهای خارجی این چنین از خود مقاومت نشان دهیم کاش....

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • ایران موزه
  • معانی
  • بلاگ اسکای
  • رست موبایل